Jan William Drnek

Má cesta k profesionálnímu fotografování.

Wilda Drnek, jak je známý nejen mezi blízkými kamarády, se narodil v roce 1960 ve Strakonicích. Zde již od svých šesti let navštěvoval fotografický kroužek v domě pionýrů a mládeže. Během studia na gymnáziu se pak společně s kamarády pokoušel pomocí dostupné techniky té doby vyvolávat co největší fotografie v temné komoře. Mimo fotografii se také od mládí zajímal především o matematiku a fyziku. Absolvoval ČVUT v Praze, obor technická kybernetika. Během studií se zaměřil především na biokybernetiku, matematické modely a řídící systémy. Jan William Drnek pracoval na vývoji přístroje na sledování očních pohybů. Poznatky a zkušenosti později prohloubil a využil ve fotografické práci.

Cesta k fotografování

V roce 1991 založil s přáteli firmu HSW, která se zpočátku specializovala na výpočetní techniku a počítačové sítě. Jako správný blíženec se nespokojil s dosaženým, přijímal nové výzvy a hlavně studoval. Zájem soustředil především na velkoformátové tiskárny, materiály pro výrobu reklamy, správu barev a vývoj profilů pro velkoformátové tiskárny. Firma se zdárně rozvíjela a získala kredit na poli signmakingu. Díky potřebě kvalitních fotografií pro studování a vývoj daného oboru se svému celoživotnímu koníčku začal opět intenzivněji věnovat.

Samostudiem a pílí sobě vlastní se Jan William Drnek vypracoval na uznávaného profesionála. Jako jeden z mála fotografů zvládá perfektně všechny fáze výroby fotografie – od snímání, digitální postprodukce, přes tisk až po adjustaci. Zabývá se náročnými technikami HDR a panoramatickou velkoformátovou fotografií s vysokým rozlišením.

V roce 2011 se Wilda Drnek stal členem Coloratti, skupiny renomovaných světových fotografů a odborníků na color management. Dlouhodobě spolupracuje s firmou Hewlett-Packard. Testoval velkoplošné tiskárny, navrhl a realizoval vzorníky materiálů pro velkoplošný tisk a interiéry HP democentra v Praze. Spolupracoval aktivně či spolupracuje s firmami X-Rite, Onyx Graphics a EIZO.

Od roku 2005 svoje fotografie pravidelně vystavuje. Fotografie krajiny, zvířat a místních obyvatel prezentoval v roce 2009 v Praze na rozsáhlé výstavě nazvané WILDa AMERICA a WILDa AFRICA. V roce 2010 vystavoval v Českém domě v New Yorku sérii velkoformátových fotografií v rámci projektu Talking Glass s architektem Bořkem Šípkem a Ondřejem Smeykalem, českým hráčem na australský domorodý nástroj didgeridoo. S Bořkem Šípkem dále spolupracoval a realizoval pro něj kopie jeho grafických návrhů. V roce 2013 navštívil indický festival Kumbha Mela. Z této cesty vznikl soubor fotografií WILDa INDIA, který zobrazuje především tváře a zvyky místních mnichů, svatých mužů a domorodých návštěvníků festivalu. V současné době se intenzivně věnuje především studování, zkoumání a vývoji digitalizace a uchování uměleckých děl. Jeho poznatky uplatňuje konkrétně na projektu digitalizování Slovanská epopej od Alfonse Muchy.

Celoživotním cílem a snem Wildy Drnka je šíření jeho znalostí, výsledků zkoumání a poznatků v co nejjednodušší a nejpochopitelnější míře. Publikuje odborné články hlavně z oblasti color managementu, pořádá přednášky a workshopy zaměřené především na color management, technicky náročnou krajinářskou fotografii a postprodukci. V současné době působí také jako externí učitel na katedře grafického designu britské univerzity Prague College.